• Go hard,no excuses

Przydatne informacje
KONTAKTZAPRZYJAŹNIONA STRONAKsięga gości ( 117 )

Wpis dodał Dr.Przemysław
Dr.Przemysław
HGH (somatrop) 1 - KLASSE pozostale sprawy tez pełen profesjonal.polecam
19-04-2019
Wpis dodał youmay
youmay
zamówiłam eurotropin 40 na probe- przesyłka dotarła w dwa dni, oryginalność produktu zweryfiko ...
18-04-2019
Wpis dodał Ania
Ania
Zamówiłam heliosa na próbę. Szczerze to byłam pewna, że dostanę sterte papierów :) jakie mil ...
12-02-2019

Dieta paleo

Dieta paleo (zwana przez niektórych: dietą człowieka pierwotnego) to nic innego jak sposób odżywiania, do którego nasze ciała wyewoluowały i dzięki któremu osiągnęły optimum zdrowia. To co utwierdza nas przy stosowaniu diety paleo, to to że poparta jest tysiącami badań biologów, lekarzy i dietetyków, a także tysiącami doświadczeń osób, które ją spróbowały. Dieta ta opiera się na przypuszczalnej diecie naszych przodków z okresu paleolitu, jednak nie naśladuje ich sposobu odżywiania (który nie był doskonały), ale raczej eliminuje pożywienie, którego nasi przodkowie nie jadali i do którego nasze ciało się nie dostosowało.

Dieta paleo – zasady:

Bazuje ona na współczesnym pożywieniu, czyli dieta paleo głównie składa się z warzyw, owoców, jajek,orzechów, grzybów i ryb, oraz mięsa (najlepiej z pastwisk). Natomiast dieta paleo wyklucza zboża, rafinowane oleje i cukier , a w niektórych przypadkach także nabiał i rośliny strączkowe. Konsekwencjami diety natomiast jest spożywanie mniejszej ilości soli i kalorii, co dodatkowo pozytywnie odbija się na naszym zdrowiu. Dieta paleo , nie jest dietą w popularnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie elimituje ilościowo pokarmów, a jedynie jakościowo.

Paleolit jak wiemy z edukacji , to trwający około 3 milionów lat okres w rozwoju człowieka i społeczności ludzkich, który ostatecznie ukształtował nasz gatunek jako Homo sapiens. Po nim nastąpił neolit, który w zależności od rejonu świata zaczął się od 5.000 do 10.000 lat temu i przyniósł spore zmiany żywieniowe, które w większości występują do teraz. Neolit wyróżniamy jako osobną epokę, ponieważ wiąże się on z ogromnymi zmianami, jak choćby rewolucja agrarna, i jej zawdzięczamy zboża w naszej diecie, czy też mutacja genetyczna pozwalająca ludziom, jako jedynym ssakom, pić mleko i jeść jego przetwory także po zakończeniu okresu dziecięcego.

Dieta paleo opiera się na myśli, że nasz gatunek wyewoluował i idealnie przystosował się do paleolitycznego odżywiania, a jednak , prawie tysiąc razy krótszy neolit nie trwał dostatecznie długo, żebyśmy zdążyli się w pełni przystosować do zaistniałych zmian.

Niestety nikt z nas nie wie, co jedli nasi przodkowie w tamtym okresie, możemy się jedynie tego domyślać na podstawie skamieniałości lub obserwacji istniejących wciąż kultur pierwotnych. Dieta naszych przodków na pewno różniła się także zależnie od środowiska, w którym żyli, czy też zmian klimatycznych. Duże zróżnicowanie genetyczne współczesnego człowieka powoduje także, że niektórzy z nas dość dobrze znoszą współczesne pożywienie, podczas gdy dla większości jest ono w różnym stopniu szkodliwe. To wszystko oznacza, że dieta paleolityczna to pojęcie bardzo szerokie, różnie rozumiane i dlatego wiążą się z nią liczne nieporozumienia i kontrowersje.

Warto również podkreślić, że termin paleo dla niektórych oznacza nie tylko sposób odżywiania się, ale także styl życia , czy sposób na życie, mający na celu dostosowanie współczesnego, sztucznego trybu życia do naszego wcześniejszego naturalnego, jaki prawdopodobnie wiedli nasi przodkowie w paleolicie.

Dlaczego akurat dieta paleo?

Chyba najważniejsze to to że naprawdę działa, jest to nasz naturalny sposób życia i odżywiania, do którego nasze ciała są przystosowane. Za paleo stoją badania naukowe i niezliczone praktyki stosowania ludzi, którzy uzdrowili swoje ciało i ducha, lecząc się z wielu przewlekłych chorób i schorzeń , a co za tym idzie dosłownie odmienili swoje życie. Brzmi ciekawie?

Powinniśmy to przetestować, nie mamy nic do stracenia, no może tylko kilka chorób i kilogramów. W kolejnym wpisie na naszym blogu , rozpiszemy główne zasady diety paleo.